Gıda Bankacılığı

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada Safir Soru Cevap butonu kullanılarak oluşturulmuş örnek bir soru cevap sayfası görmektesiniz.

Gıda Bankacılığı Nedir?

Gıda Bankacılığı, son kullanım tarihinin yaklaşması, paketleme hatası, üretim, ihracat veya ihtiyaç fazlası gibi sebeplerle değerini kaybeden ve çöpe gitmesi kuvvetle ihtimal olan malların ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmasını amaçlayan bir sistemdir.

Gıda Bankacılığını Kimler Yapabilir?

Gıda Bankacılığı kapsamında yalnızca dernekler, vakıflar ve belediyeler faaliyette bulunabilirler. Bunların dışında herhangi bir resmi kurum veya kuruluş gıda bankacılığı faaliyetinde bulunamaz.

Gıda Bağışı Kimler Yapabilir?

Vergi mükellefi olan tüm tüzel kişilikler gıda bağışında bulunabilir.

Hangi Malzemeler Gıda Bankacılığı Kapsamındadır?

Yiyecek, giyecek, temizlik ve yakacak malzemeleri gıda bankacılığı kapsamındadır. Bu kategorilerin dışında kalan hiçbir ürün Gıda Bankacılığı kapsamına girmez. Örneğin; kırtasiye malzemeleri gıda bankacılığı kapsamı dışında tutulmuştur.

Gıda Bankacılığından Kimler Faydalanabilir?

Dezavantajlı konumda olan tüm ihtiyaç sahibi bireyler Gıda Bankacılığından faydalanabilir.

Gıda Bankacılığı Kapsamında Vergi İndirimi Yapılıyor Mu?

Gelir Vergisi Kanunu 89. Madde: Mükelleflerin yıllık beyanname ile bildirecekleri gelirlerden yapabilecekleri indirimleri listeleyen bu maddeye, “fakirlere yardım amacıyla Gıda Bankacılığı faaliyetinde bulunan dernek ve vakıflara, Maliye Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, bağışlanan gıda maddelerinin maliyet bedelinin tamamı, yıllık beyanname ile bildirilen gelirden indirilir” hükmü eklenmiştir.

Sosyal Market Nedir?

Sosyal Market tek seferlik bir yardım programı değildir. Sosyal Market aracılığıyla sistematik bir biçimde sürdürülebilir ve kalıcı destek sağlanır. İhtiyaç sahibi kişilere limitli bir bakiyesi olan kartlar verilir ve kişiler sosyal markete gelerek diledikleri ürünü kart limiti dahilinde alabilirler.

Sosyal Marketten Ücret Karşılığı Alışveriş Yapılabiliyor Mu?

Sosyal marketten yalnızca belirlenen ihtiyaç sahibi kişiler onlara verilen kartı kullanarak alışveriş yapabilir.

Gıda Bankacılığının Çıkış Noktası Neresidir?

Gıda Bankacılığı ilk olarak 1967 yılında ABD Arizona Phoenix’de emekli bir iş adamı olan John Yan Hengel’in gönüllü olarak çalıştığı çorba dağıtan yerel aşevinde çöpe atılan ürünleri toplaması ve topladığı ürünlerin aşevinin kaldırabileceğinden fazla olması sebebi ile hem kendi topladığı hem de bağışlanan ürünlerin depolanıp, dağıtılacağı bir depo bulmasıyla başladığı görülmektedir. Uygulama, 1970’li yılların başında Amerika’nın çeşitli şehirlerinde yaygınlaşmış, 1976 yılında ise ABD Federal Hükümeti John Van Hengel’i gıda bankacılığım ülke geneline yaymak üzere görevlendirerek konuyu desteklemiştir.

Gıda Bankacılığı Sistemi Türkiye’ye Hangi Tarihte Gelmiştir?

Gıda Bankacılığının Türkiye’deki gelişimi incelendiğinde ise on altı senelik bir geçmişi bulunmaktadır. Açlıkla mücadele kapsamında, Gıda Bankacılığı uygulaması ilk defa Diyarbakır’da 2004 yılında başlatılmıştır.