Gıda Bankacılığı

Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda
Hakkımızda

Derneğimiz 2020 yılının şubat ayında kâr amacı gütmeden daha mutlu, daha adil ve daha huzurlu bir dünya için iyiliği çoğaltan bir anlayışla bu yola çıkmış bulunmakta. Bu bilinçle başlattığımız Gıda Bankacılığı projesinin her geçen gün daha fazla katkı ile büyüdüğünü görmek, her geçen gün daha fazla ihtiyaç sahibi kişiye dokunmak, heyecanımızı daha da çoğaltıyor. Gıda Bankacılığı Derneği işte bu kardeşlik hukukunu ve insanlık değerini hayatının merkezine koymuş insanlardan oluşuyor. 

Gıda Bankacılığı Derneğimiz özetle; Özel sektörler, resmi kurumlar, dernek ve vakıfların el ele çalışarak ihtiyaç sahibi insanların gıda, giysi hijyen ve yakacak ihtiyaçlarına çare bulmasını amaçlar.

Uluslararası Kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlara göre dünyada yıllık olarak üretilen gıdanın 1/3’ü diğer bir ifadeyle 3,9 milyar ton gıdanın 1,3 milyar tonu kayıp ya da israf edilmektedir. Gıda Bankacılığı sistemi ile bu israfın önüne geçilmesi hedeflenmektedir.Gıda Bankacılığı sayesinde israf olacak bu fazla gıdalar ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmaktadır. Böylelikle fazla gıdaların imhası esnasında ortaya çıkan sera gazının ekolojik sisteme verdiği zararın da önüne geçilmektedir.

Bizler Gıda Bankacılığı Derneği olarak vergi mükellefi olan tüzel kişilerden Gıda Bankacılığı kapsamında bağışlarını alarak, ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırmada birer köprü görevi görmekteyiz.