GIDA BANKACILIĞI DERNEĞİ SOSYAL MARKET UYGULAMAMIZ

29.09.2020
39
GIDA BANKACILIĞI DERNEĞİ SOSYAL MARKET UYGULAMAMIZ

Gıda Bankacılığı olarak 2020 yılı şubat ayından beri Sakarya’nın Erenler ilçesinde ihtiyaç sahibi kişilerin hayatına dokunmak, toplumun dezavantajlı konumunda yer alan kişileri bulundukları konumdan bir nebze de olsa ileriye taşıyabilmek,  motivasyonu düşmüş kişilere umut ışığı olabilmek ve onları asgari standartlar seviyesine kalkındırabilmek adına oluşturduğumuz Sosyal Marketimiz yerinde faaliyete açılıyor.  

Bildiğiniz üzere Gıda Bankacılığı birkaç farklı biçimde karşımıza çıkabilmekteydi. Sistem, bazı gıda bankacılığı yapan kurumlarda market kurulumu ile uygulanırken bazı kurumlarda ise ihtiyaç sahibi kişilerin birebir evlerine koli dağıtımı şeklinde uygulanmaktaydı. Buna örnek olarak TİDER Derneği ve Vuslat Derneği’nde görülen bir market kurumu ile gerçekleşmekte, bazı kurumlar ise ihtiyaç sahibi kişilerin tek tek bulunup evlerine koli şeklinde dağıtım yapıldığı bir sistem görmekteydik. Koli dağıtımına örnek verilecek olursa Türkiye’de İHH Derneği ve Deniz Feneri Derneği bunların bilinen örneklerindendir.

Gıda bankacılığı olarak kuruluşumuzdan günümüze olan bu süreçte; 85 ton erzak, 9000 çocuğa oyuncak, 800 koli hijyen seti, 3000 kişiye bayram yardımı, 8500 aileye temel ihtiyaç yardımı yaparak her kategoriden kesime hitap edecek şekilde değişen şartlara göre yardımlarda bulunmuştuk. Şimdi ise çeşitli ihtiyaç sahibi ailelere siz gönüllü bağışçılarımız sayesinde destek olmak, onları sizlerle beraber topluma kazandırmak ve dezavantajlı konumlarını eşit şartlara yükseltebilmek için sosyal marketimizi yerinde, hizmetlerine açıyoruz. İhtiyaç sahibi ailelerimizin, limitleri belirlenmiş ve isimlerine özel kayıtlı olan kartları ile ihtiyaçları olan malzemeleri gelerek, görerek, kendi tercihlerine yönelik olarak alabilmelerini sağlamak adına sosyal marketimizi siz değerli bağışçılarımızın katkılarıyla faaliyete geçiriyoruz.

Gıda Bankacılığı Derneği olarak bizler biliyoruz ki bir toplum var olduğu tüm değerlerini koruyabildiği sürece bütün olabilir ve ayakta kalabilir. Toplumumuzun dezavantajlı kesimi olarak nitelendirdiğimiz ihtiyaç sahibi ailelerimizin hem maddi hem de manevi yönden kendilerini özgür ve bağımsız hissederek alışveriş yapabilecekleri sosyal marketimizi faaliyete geçirmekten mutluluk ve onur duymaktayız. Ve bu mutluluğa siz değerli bağışçılarımızın katkıları sayesinde aracı köprü görevi görmenin gururunu yaşamaktayız.

Bizler Gıda Bankacılığı Derneği olarak gerçek ihtiyaç sahibi kişilerin kontrolünü en güvenli şekilde yaparak sizlerin bağışlarının en doğru yere, en doğru şekilde ulaşmasına aracılık ediyoruz.

Marketimizde her bireye hitap edecek çalışmalar yapmaktayız. Örneğin; yaşlı ya da engelli olup marketimize gelemeyecek olan kişilere aracımız ile istedikleri ürünleri götürebilir, ikinci el ama kullanılabilir durumda olan ancak artık sizin işinize yaramayan eşyaları kullanabilecek kişilere ulaşmasını sağlayabilir ve adak akika gibi kurban etlerinizi gerçek ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırabilmekteyiz. Gıda Bankacılığı Sosyal Market olarak ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine girecek olan her türlü ihtiyacın karşılanması, gereksinimlerini kendi tercihlerine göre seçerek almaları ve ekonomik özgürlüklerini yaşamalarını sağlamalarına katkı olabildiğimizi görmek bizleri manevi yönden olumlu etkilemektedir.

Toplumun her kesiminde alt sınıf ve üst sınıf arasında orantısız bir gelir dağılımı eşitsizliğine şahit oluruz. Bu eşitsizlik üst sınıf olarak nitelendirdiğimiz zengin kesimin daha da zenginleşmesine ve alt sınıf olarak nitelendirdiğimiz ihtiyaç sahibi kesimin de daha çok yardıma muhtaç hale gelmesine sebebiyet verir. Bizler Gıda Bankacılığı Derneği olarak bu eşitsizliği en aza indirgemeyi hedeflemekteyiz. Sizlerin de bildiği üzere “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” sözü bizlerin sorumluluk yüklenmemiz gerektiğinin vurgulandığı, yaptırımı olan bir anlayıştır. İnançlarımız ve değerlerimizle hareket ederken Gıda Bankacılığı Derneği olarak ihtiyaç sahibi ailelerimizin her zaman pişirebilecekleri yemeklerinin olmasına vesile olmak, gereksinimlerini, ihtiyaçlarını kısacası yarınlarına kendilerine dert edinmeden sahip olacaklarını bilmelerine katkı sağlayacakları Sosyal Marketimizi yerinde faaliyete geçirmek bizler için küçük, ihtiyaç sahibi ailelerimiz için hayatlarını inşa etmeleri yönünde oldukça büyük bir adımdır. Siz değerli bağışçılarımızı, ihtiyaç sahibi ailelerimize yardımcı olabilmek adına köprü görevi görerek açtığımız  Sosyal Marketimize bekler, şeffaflığı ile yürüttüğümüz projemizin paydaşı olmanızdan mutluluk duyarız.