Gıda Bankacılığı

Gıda Bankacılığı ile Tasarruf Etmek Mümkün!

13.01.2021
116
Gıda Bankacılığı ile Tasarruf Etmek Mümkün!

Sosyal yardım alanlarından birisi olan gıda bankacılığı KDV indirimi gibi avantajları sayesinde birçok kuruluşun tercihi oluyor. Yapılan yardımların gider olarak gösterilmesi ve KDV borçlarında birtakım indirim yapılması yardım yapmak isteyenlerin ilgisini çekmektedir. Hem yardım yaparak ihtiyaç sahiplerini sevindirmek hem de vergisel avantajlar elde etmek için bu sistemi tercih edebilirsiniz. Gıda bankacılığı ile son kullanım tarihi yaklaşmış, üretimden hatalı olan, çeşitli baskı hatası içeren ürünler bağışlanabilmektedir.

Kimler Gıda Bankacılığı Faaliyetleri Yürütebilir?

Gıda bankacılığı faaliyetleri herkes tarafından yapılamıyor. Öncelikle bu hizmetin bir dernek, vakıf veya belediye tarafından verilebildiğini bilmek önem taşıyor. Yardım yapmak ve gıda bankacılığına bağışta bulunmak içinse herhangi bir şart bulunmamaktadır. Belli başlı ürün kategorilerindeki bağışlar Türkiye genelindeki gıda bankacılığı dernekleri vasıtasıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir. 

Gıda Bankacılığı Kapsamındaki Malzemeler Nelerdir?

Gıda bankaları için bağışta bulunulacaksa öncelikle ürün gruplarına dikkat etmek gerekiyor. Belli başlı ürün grupları dışında bağış yapmak mümkün değildir. Bağış yapılacak ilk ürün grubu yiyeceklerdir. Son kullanım tarihi yakınlaşmış, ambalaj kısmında üretim hataları olan her türlü ürün bu bankalara bağışlanabilir. Bir diğer ürün türü ise giyim ürünleridir. Her türlü giyim ürünü de gıda bankalarına bağış olarak kabul ediliyor. Ayrıca temizlik ve yakacak malzemeleri de gıda bankalarının kabul ettiği ürünler arasındadır. Bunlar dışında kalan ürün grupları kabul edilmemektedir.