GIDA BANKACILIĞI DERNEĞİ, BİZ KİMİZ?

23.09.2020
30
GIDA BANKACILIĞI DERNEĞİ, BİZ KİMİZ?

Gıda Bankacılığı Sosyal Market olarak 2020 yılı şubat ayından beri Sakarya’nın Erenler ilçesinde ihtiyaç sahibi kişilerin hayatına dokunmak, toplumu ileriye taşımak, motivasyonu düşmüş kişilere umut ışığı olabilmek için kurulmuş bir derneğiz. Gıda bankacılığını insanlığa duyurmak ve gıda bankacılığı yapan diğer tüm kurum ve kuruluşlara tecrübe edindiğimiz bilgi birikimimizle destek olup toplumdaki sınıf ayrımlarını, kişiler arasındaki maddi ve manevi farkları azaltıp toplumlar arasındaki dayanışmayı sağlamaya, bireysel değil toplumsal olarak hareket etmeye destek olmak amacı ile kurulduk. Tüm dünyayı ve ülkemizi de fazlasıyla etkileyen covid 19 sebebiyle esir olduğumuz pandemi sürecinde de hiç ara vermeden yardım edebildiğimiz tüm bireylere bir umut ışığı olmaya devam ettik.

Gıda bankacılığı, ihraç fazlası olan ya da son kullanma tarihleri yaklaşmış gıda, temizlik, giyecek ve yakacak malzemelerinin depolanarak saklanıp sonrasında tüm ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırıldığı bir sistemdir. Bizler gıda bankacılığı sayesinde ihtiyaçları olan ailelere çeşitli olanaklar sunup, ihtiyaçları olan malzemeleri ulaştırıp onlara hem maddi hem de manevi olarak destek olmaya çalışıyoruz.

Gıda Bankacılığı kapsamında farklı sistemler olmakla birlikte örnek olarak TİDER Derneği ve Vuslat Derneği’nde görülen bir market kurumu ile gerçekleşmekte, bazı kurumlar ise ihtiyaç sahibi kişilerin tek tek bulunup evlerine koli şeklinde dağıtım yapıldığı görülmektedir. Koli dağıtımına örnek verilecek olursa Türkiye’de İHH Derneği ve Deniz Feneri Derneği bunların bilinen örneklerindendir. Bizler de Gıda Bankacılığı – Sosyal Market olarak Sakarya’da bulunan gıda bankacılığı sosyal marketimiz aracılığı ile içinde belirli bir limiti olan kartlar sayesinde ihtiyaçları olan malzemeleri almaları için bir köprü görevi görmekteyiz.  

Gıda bankacılığı olarak kuruluşumuzdan günümüze olan bu süreçte; 85 ton erzak, 9000 çocuğa oyuncak, 800 koli hijyen seti, 3000 kişiye bayram yardımı, 8500 aileye temel ihtiyaç yardımı yaparak her kategoriden kesime hitap edecek şekilde değişen şartlara göre yardımlarda bulunduk.

2020 yılının Eylül ayı itibari ile hayata geçirdiğimiz sosyal marketimiz ile çeşitli ihtiyaç sahibi ailelere siz gönüllü bağışçılarımız ile beraber destek olup, onları da topluma kazandırmak için organizasyonlar yapmaktayız.

Bizle çalıştığınız zaman yaptığınız bağışların tümü ihtiyaç sahiplerine ulaşır ve bağışlarınızın tüm takibini son anına kadar takip edebilirsiniz. Aynı zamanda bu süreçte oluşacak hukuksal ve ekonomik konularda vergisel durumların takibini siz bağışçılarımız için Gıda Bankacılığı Derneği olarak sunmaktayız.

Sosyal marketimizde her bireye hitap edecek çalışmalar yapmaktayız. Örneğin; Ev hanımlarının ürettikleri el emeği ürünleri alıp sosyal markette satışını gerçekleştirerek kadınlarımıza destek olabilir, yaşlı ya da engelli olup marketimize gelemeyecek olan kişilere aracımız ile istedikleri ürünleri götürebilir, ikinci el ama kullanılabilir durumda olan ancak artık sizin işinize yaramayan eşyaları kullanabilecek kişilere ulaşmasını sağlayabilir ve adak akika gibi kurban etlerinizi gerçek ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırabiliriz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.